Kontakta oss

Här får du information om vem du kan kontakta.

Kontakta skolledningen

Om du har övergripande frågor om skolan, frågor om skolplacering och frågor om elevvård kan du kontakta skolledningen.

Rektor, ansvarig för åk 2, skolledning, elevhälsa
Carina Lidbom
08-606 87 17
carina.lidbom@haninge.se

Biträdande rektor förskoleklass, fritidshem, åk 1
Monika Kaspersson
08-606 72 56
monika.kaspersson@haninge.se

Biträdande rektor åk 3-6
Carina Nilsson
08-606 70 34
carina.nilsson@haninge.se

Biträdande rektor Arbetslag stöd, Lärcentrum och Lärstudio
Maria Dahlborg
08-606 52 92
maria.dahlborg@haninge.se

Kontakta Expedition och kök

Du ska kontakta vår Intendent om du har frågor om hur du ska ansöka om skolplacering, om du behöver hjälp med blanketter, om du behöver inloggning till skolplattformen SchoolSoft eller om du har konkreta frågor om datum och telefonnummer.

masoskolan@haninge.se

Skolintendent
Malin Persson
08-606 76 18
malin.persson@haninge.se

Kökschef
Jens Drugge
08-606 76 14
jens.drugge@haninge.se

Kontakta elevhälsan

Kurator
Hanna Nilsson
08-606 83 49
hanna.nilsson@haninge.se

Skolsköterska
Kristina Johansson
08-606 70 49
kristina.johansson@haninge.se

Specialpedagog
Maria Wallén
08-606 71 84
maria.wallen@haninge.se

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via Schoolsoft. Om inloggning till Schoolsoft inte fungerar går det att ringa Malin Persson 08-606 76 18 för att få hjälp sjukanmälan och nya inloggningsuppgifter.

Sjuk- och frånvaroanmälan (Schoolsoft - login krävs)

Ansökan om ledighet

Ledighet beviljas för enskild angelägenhet med högst 10 dagar per läsår. Vi på Måsöskolan tycker det är viktigt att tänka på elevernas rättighet att vara i skola. Skolnärvaro främjar kunskapsresultat.Vi önskar därför att föräldrar är restriktiva med att ta ledigt för sina barn.

Under perioder för genomförande av Nationella prov beviljas ingen ledighet för elever som går i årskurs 3 och 6. Föräldrar ombeds kontakta mentor för att få information om provperioder.

Ladda ned blankett för ledighetsansökan

Kontakt för den här sidan: masoskolan@haninge.se

Senast uppdaterad: 10 augusti 2018